adanakoop@turkkent.org.trADANA KOOP TARİHİ


E-mail this postRemember me (?)All personal information that you provide here will be governed by the Privacy Policy of Blogger.com. More...Kısa adı Adana-Koop olan S.S. Adana Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği 3.Mayıs.1990 yılında yedi konut yapı kooperatifinin bir araya gelmesi ile kurulmuş, aynı yıl kısa adı TÜRKKENT olan Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliğine üye olmuştur. Kuruluş kooperatifleri olan S.S. Kuzeykent, S.S. Didemkent, S.S. Yıldırımkent, S.S. Zaferkent, S.S. Pala Konut Yapı Kooperatifleri 1992 yılına kadar işlevini tamamlayarak kendini fesh etmiştir. S.S. İşçikent konut yapı kooperatifi 1997 yılında, S.S. Kentbirlik konut yapı kooperatifi 2001 yılında görevini tamamlayarak kendini fesh etmişlerdir.
1992 yılında 19 kooperatif olarak birlik bünyesinde kurulan 2688 konutluk Öğretmenkent kooperatifleri 1993 yılında birleşerek 5 kooperatife, 1993 yılında 4 kooperatif olarak kurulan 4328 konutluk Halkkent kooperatifleri 2001 yılında birleşerek 2 kooperatife inmiştir. Ayrıca Küçükşehir Konut yapı kooperatifi de kurulmuş olup halen Adana-Koop bünyesinde 8 kooperatif faaliyet göstermektedir.
Adana-Koop kuruluşundan bugüne kadar konut alanında düzenli kentleşmeye katkıda bulunduğu gibi, ortak kooperatiflerin teknik, idari ve mali yönden üçlü denetim ve organizasyonunu sağlamaktadır. Ana sözleşmenin 7. maddesinin 5. fıkrası gereğince bağlı kooperatiflerin kredi gereksinmelerinin karşılanması amacıyla ilgili finansman kuruluşlarına baş vuruda bulunmak, kredilerin amaca uygun kullanılmasını sağlayıcı önlemler almak görevi de vardır. Tek tip muhasebe sistemiyle, kayıtlarını birlik merkezinde bilgisayar aracılığı ile tutmaktadır. Kooperatiflerin sosyal, kültürel faaliyetleri için ileriye dönük sosyal hizmetler akışını organize etmekte, amacına uygun olarak zaman zaman düzenlediği panel, açık oturum ve törenlerle sosyal etkinliklere de yer vermekte, yeni metropol projelere geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Adana-Koop merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜRKKENT)’e üyedir. TÜRKKENT ise, uluslar arası Kooperatifler birliği (ICA) ve Dünya Kentsel Yerleşme Birlikleri (İNTA) üyesidir.
  Adana-Koop kuruluşundan bu güne kadar konut alanında önemli mesafeler kat etmiş bir kurumdur. Şimdiye kadar 1530 konut üretmiş, yaklaşık 6000 nüfusu bu konutlarda istihdam etmiştir. Halen 460 konutun üretimi devam etmektedir. Proje kapsamı içinde ise üretilmesi programlanan konut sayısı 3264’tür. Öz kaynakları 15 trilyonu aşmıştır. Ödediği stopaj vergisi ortalama bir trilyondur. Beşi şantiyede olmak üzere toplam 17 personel görev yapmaktadır. İnşaat alanlarında istihdam edilen işçi sayısı ortalama beş bindir.
10/16/2005 Edit ADANA KOOP


About me

  • I'm ismail arslan
  • From seyhan, adana, Turkey
  • 1945 Andirin dogumlu.Bircok dergi ve gazetelerde siirleri,arastirmalari,sempozyumlarda tebligleri yayinlandi. Ismail Arslan'in Zincirleri Gul Kokulu adli siir kitabiyla Cukurova'nin kurtulusunu konu alan,Mustafa Kemal'in Tufani adli oyun kitabi da basilmistir. Emekli edebiyat ogretmeni Ismail Arslan,Turkkent Baskan yardimciligi ve Adana Koop Genel Baskanligi gorevine devam etmektedir.
  • My profile

Previous posts

Arsivler

Baglantilar


ATOM 0.3